NESTIetter o hybridných hrozbách: Prehľad za obdobie od 13.3. do 26.3.2025

V tomto vydaní NESTlettra sa dočítate o:

  • témach, ktoré za posledné dva týždne polarizovali Slovensko,
  • nebezpečenstve spochybňovania medicínskych opatren,
  • netransparentnom vyradení osôb zo sankčných zoznamov

*Definícia dezinformačného indexu: Pomer videní a zdieľaní dezinformačných správ, zavádzajúcich správ a propagandy voči celkovému počtu videní a zdieľaní najšírenejších 500 príspevkov na sociálnych platformách (vážený priemer).

*Definícia indexu polarizácie spoločnosti: Pomer videní a zdieľaní príspvekov s potenciálom polarizovať spoločnosť voči celkovému počtu videní a zdieľaní najšírenejších 500 príspevkov na sociálnych platformách (vážený priemer).

A. Čo najviac polarizovalo Slovensko

Virálnou témou posledného obdobia, ktorá vyvolala na sociálnych sieťach protichodné reakcie, bola konšpirácia o výskyte slintačky a krívačky na Slovensku a v Maďarsku. Bez akýchkoľvek dôkazov sa masovo šírili tvrdenia spájajúce túto chorobu s údajnými biolaboratóriami na Ukrajine a postojmi slovenskej  a maďarskej vlády k ruskej agresii na Ukrajine.

Výrazne polarizoval aj príspevok poslanca NR SR Petra Polláka jr. o požiari v rómskej vylúčenej komunite vo Veľkom Šariši. Pod sugestívnym videom z miesta nešťastia sa objavilo množstvo komentárov, ktoré namiesto empatie vyjadrovali negatívne postoje voči rómskemu etniku. Používatelia obviňovali komunitu zo zodpovednosti za požiar alebo zdieľali príklady problémového správania jednotlivcov.

Aj ďalšie vystúpenie vládneho splnomocnenca Petra Kotlára o vakcínach proti COVID-19 opäť silno rezonovalo v spoločnosti a vyvolalo ostré reakcie. Bolo zaznamenané aj značné šírenie naratívu, že “význam vakcíny nie je chrániť, ale dostať do tela ľudí Gatesov genetický preparát a nabúrať obranyschopnosť organizmu”. 

B. Nebezpečné spochybňovanie medicínskych opatrení

Vládny splnomocnenec pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Peter Kotlár vo štvrtok 13.marca vyhlásil, že očkovanie proti tomuto vírusu spôsobilo genetickú modifikáciu ľudí a môže viesť k onkologickým ochoreniam. Zároveň požadoval okamžitý zákaz mRNA vakcín od spoločností Pfizer/BioNTech a Moderna. Svoje tvrdenia podporil analýzou, ktorú však nezverejnil ani pre odbornú verejnosť. 

„Bola podaná génová terapia, ktorá má prinútiť telo produkovať toxín. Bola narušená integrita slovenského genofondu,“ povedal ortopéd Kotlár o očkovaní proti covidu-19 uvedenými vakcínami.

Proti jeho posledným tvrdeniam, ako aj jeho predchádzajúcim výrokom o medicinskych opatreniach počas pandémie COVID-19 sa jasne postavila odborná verejnosť. Taktiež je Kotlár kritizovaný za neplnenie zadania úlohy vyšetrovať preverenie postupu štátu počas pandémie koronavírusu, nakoľko sa prioritne zaoberá vznikom vírusu a dostupnými vakcínami proti nemu. Splnomocnenec vlády Kotlár sa voči kritike verejnosti ohradzuje, dokonca vyzval aj prezidenta SR Petra Pellegriniho, aby jeho prácu nezhadzoval, nehovoril o nanočipoch a nevyjadroval sa k téme, ktorej nerozumie.  

Ak vládny splnomocnenec šíri dezinformácie o očkovaní, môže mať vážne spoločenské, zdravotné a geopolitické dôsledky:

  • Podkopanie dôvery v štátne inštitúcie. Občania očakávajú, že vládni predstavitelia budú komunikovať fakty a rozhodovať na základe vedeckých dôkazov. Ak štátny splnomocnenec šíri nepravdivé alebo zavádzajúce informácie o vakcínach, podkopáva tým dôveru v inštitúcie, ktoré majú zabezpečovať ochranu zdravia a bezpečnosť občanov.To môže viesť k prehĺbeniu nedôvery voči oficiálnym rozhodnutiam a posilniť naratív, že vláda nekoná v záujme občanov.
  • Zníženie zaočkovanosti a ohrozenie verejného zdravia. Dezinformácie o očkovaní môžu vyvolať strach a nedôveru medzi obyvateľstvom, čo znižuje ochotu ľudí dať sa zaočkovať. To môže viesť k nárastu počtu infekcií, hospitalizácií a úmrtí pri budúcich pandémiách. Slabá zaočkovanosť zároveň oslabuje kolektívnu imunitu, čím sa zvyšuje riziko návratu alebo mutácie nebezpečných vírusov.
  • Posilnenie dezinformačných naratívov. Ak štátny predstaviteľ verejne prezentuje nepravdivé informácie, legitimizuje tým dezinformačné zdroje a konšpiračné teórie. Dezinformačné siete a alternatívne médiá môžu následne jeho výroky využiť ako „dôkaz“, že ich tvrdenia sú pravdivé, čím sa ich vplyv ešte viac posilní. To vytvára začarovaný kruh, v ktorom sa šírenie dezinformácií neustále prehlbuje.
  • Polarizácia spoločnosti a rast nedôvery voči vedcom. Sporné vyjadrenia vládneho predstaviteľa môžu prehlbovať spoločenské napätie medzi tými, ktorí dôverujú vede a tými, ktorí sú skeptickí voči oficiálnym informáciám. To môže viesť k zvyšujúcej sa polarizácii, konfliktom v rodinách, na pracoviskách či v spoločnosti ako takej. Navyše, ak sa oficiálni predstavitelia podieľajú na šírení dezinformácií, je veľmi pravdepodobné, že to oslabuje celkové postavenie vedy v očiach verejnosti a zvyšuje odpor voči odborným autoritám.
  • Zhoršenie postavenia Slovenska v medzinárodných štruktúrach. Slovensko je súčasťou Európskej únie a NATO, ktoré sa dlhodobo snažia bojovať proti dezinformáciám a to aj v oblasti verejného zdravia a bezpečnosti. Ak vládny splnomocnenec šíri dezinformácie, môže to oslabiť dôveryhodnosť Slovenska v očiach zahraničných partnerov. To môže mať negatívny vplyv na spoluprácu v oblasti zdravotnej politiky, ale aj bezpečnosti.

Ak teda štátny predstaviteľ šíri dezinformácie o očkovaní, nerobí to len ako súkromná osoba, ale ako zástupca vlády, čím vysiela nebezpečný signál spoločnosti. Ohrozuje tým verejné zdravie, narúša dôveru v štátne inštitúcie a oslabuje postavenie Slovenska na medzinárodnej úrovni. Taktiež tým posilňuje aj dezinformačné siete, čo v súčasnosti vidieť na miere šírenia konšpirácií o prebiehajúcej chorobe slintačka a krívačka. Šírenie nepravdivých informácií zo strany vysokopostavených predstaviteľov preto nie je len etickým zlyhaním, ale aj bezpečnostným rizikom pre celý štát.

C.  Netransparentné vyradenie osôb zo sankčných zoznamov

​V marci 2025 Európska únia predĺžila sankcie voči Rusku o ďalších šesť mesiacov. Počas týchto rokovaní Slovensko spolu s Maďarskom požadovalo vyradenie štyroch osôb zo sankčného zoznamu. Po ich vyradení krajiny stiahli svoje blokujúce stanoviská, čo umožnilo predĺženie sankcií. 

Zo sankčného zoznamu boli vyňatí:

  • Gulbachor Ismailovajedná sa o sestru popredného oligarchu Ališera Usmanova, ktorý je na sankčných zoznamoch EÚ z dôvodu aktívnej podpory politiky ruskej vlády zameranej na destabilizáciu Ukrajiny. Ismailovová je považovaná za konečnú užívateľku výhod niektorých aktív Ališera Usmanova, ako napríklad šiestej najväčšej jachty na svete “Dilbar”, či nehnuteľností v Taliansku a Lotyšsku. Na správu týchto aktív využíva sieť schránkových firiem. Slovenský premiér ju označil ako osobu, “ktorá nemá nič spoločné z biznisom, žije v Uzbekistane a robí tam lekárku”.
  • Mikhail Degťarov – súčasný ruský minister športu a predseda ruského olympijského výboru. Na sankčné zoznamy EÚ bol pridaný za podkopávanie územnej celistvosti Ukrajiny už v roku 2014, kedy propagoval otvorenie “veľvyslanectva” Doneckej ľudovej republiky v Moskve. Degťarov je známy svojimi kontroverznými vyhláseniami a návrhmi, ako napríklad snahou presadiť zisťovanie sexuálnej orientácie pri darovaní krvi alebo publikovaním knihy, v ktorej údajne “dokazuje” príbuzenstvo ruského nacionalistického politika Vladimira Žirinovského s Albertom Einsteinom alebo grófom Drakulom.
  • Viačeslav Moše Kantor – je ruský podnikateľ, ktorý je vlastníkom verejne obchodovanej spoločnosti Acron Group, jedného z najväčších ruských výrobcov hnojív. Má úzke väzby na ruského prezidenta Vladimira Putina. Na sankčné zoznamy bol pridaný za ekonomickú podporu ruského režimu, keďže jeho podnikanie predstavuje značný zdroj príjmov použiteľných pre destabilizáciu Ukrajiny. Robert Fico sa o Kantorovi vyjadril, že “nepredpokladá, že je oligarcha”.

Vyňatie uvedených ruských oligarchov a podnikateľov zo sankčných zoznamov oslabuje tlak na Moskvu a otvára dvere hybridným hrozbám, ako sú strategická korupcia, či nátlak na politikov EÚ. Títo jednotlivci majú úzke väzby na Kremeľ a môžu pokračovať vo financovaní proruských kampaní proti krajinám EÚ. Navyše, oslabenie sankcií signalizuje slabosť a nejednotnosť EÚ, čo Rusko môže využiť na ďalšie rozdeľovanie a manipuláciu verejnej mienky v EÚ. Pochybnosti vyvoláva aj spôsob, akým sa títo jednotlivci stali prioritou slovenských vládnych predstaviteľov, keďže ich prínos pre Slovensko je nejasný. Fakt, že slovenská vláda bola ochotná riskovať svoju zahraničnú reputáciu v EÚ kvôli týmto jednotlivcom, otvára otázky o ruskom vplyve na Slovenskú politiku.

D. Útoky na občiansku spoločnosť

Po obnovení vládnej väčšiny v parlamente je na 9. apríla naplánované prerokovanie návrhu zákona o mimovládnych organizáciách. Pod zámienkou transparentnosti financovania však návrh sprísňuje sankcie a rozširuje možnosti postihov voči mimovládnym organizáciám. Zvýšené administratívne zaťaženie alebo sankcie môžu skomplikovať fungovanie mnohým organizáciám, čo môže obmedziť ich činnosť. 

Od začiatku dochádzalo k stigmatizácii zahraničnej podpory občianskemu sektoru, čo môže viesť k zníženiu dôvery spoločnosti voči nemu. Aj napriek tvrdeniam o transparentnosti, sú podobné zákony typické pre krajiny s autoritárskymi režimami alebo sklonmi, ako sú napríklad v Rusku alebo Maďarsku. Vo verejnej diskusii je zákon o mimovládnych organizáciách často prirovnávaný k zákonu FARA (skratka The Foreign Agents Registration Act) v USA, ktorý však reguluje zahraničné vplyvy bez priameho obmedzovania občianskej spoločnosti, vyžaduje len registráciu a zverejnenie činnosti organizácií.

Na rozdiel od toho, zákony v Rusku a Maďarsku používajú stigmatizáciu a selektívne sankcie na potláčanie kritických mimovládnych organizácií, ktoré sú označované ako „zahraniční agenti“. V týchto krajinách bola takáto legislatíva použitá na diskrimináciu a kriminalizáciu organizácií, ktoré kritizovali vládnu moc. Navyše, zákony s nejasnými a vágnymi definíciami otvárajú priestor na selektívne uplatňovanie sankcií voči kritickým hlasom. To môže viesť k autocenzúre a postupnému oslabovaniu občianskej spoločnosti, ktorá je jedným z pilierov demokracie.

Obmedzenie občianskej spoločnosti pod zámienkou transparentnosti môže podporiť hybridné pôsobenie zamerané na destabilizáciu demokratických krajín. Oslabením občianskej spoločnosti sa vytvára priestor pre zníženie kontroly vlády, potlačenie demokratických princípov, politickú manipuláciu a koncentráciu moci, čo môže prispieť k posunu smerom k autoritárskemu režimu.

E. Ako dosiahnuť pozitívnu zmenu

Štát by sa mal významne zamerať na posilnenie strategickej komunikácie so zameraním na význam demokratických hodnôt, slobody a právneho štátu. Tiež by mal zdôrazňovať kľúčové výhody členstva v EÚ a NATO, najmä v oblasti bezpečnosti, prosperity a stability.

Zároveň je dôležité, aby sa politickí predstavitelia vyvarovali postojov a aktivít, ktoré sú v záujme autoritárskych režimov a proti spojencom v EÚ a NATO. To je nevyhnutné na zvýšenie dôveryhodnosti Slovenska a udržanie transparentnej zahraničnej politiky založenej na princípoch kolektívnej bezpečnosti a medzinárodného práva.

en_GBEN
Návrat hore
WordPress Cookie Plugin by Real Cookie Banner