Slovenský Telegram: Tichá invázia manipulácií a propagandy

Analýzu v pdf nájdete tu.

Po ruskej plnoformátovej invázii na Ukrajinu v roku 2022 došlo k výraznému nárastu šírenia dezinformácií a nepriateľskej propagandy aj na Slovensku. Polarizovaná spoločnosť je mimoriadne zraniteľná voči takýmto javom, a Slovensko, vzhľadom na vysokú mieru polarizácie, poskytuje pre dezinformácie a propagandu priaznivé prostredie.

Chatovacia platforma Telegram patrí na Slovensku medzi hlavné kanály šírenia ruskej propagandy na Slovensku a v mnohých európskych krajinách je označovaná za kľúčový zdroj zavádzajúcich a škodlivých informácií. Funguje ako hlavná vstupná brána pre dezinformácie a propagandu, ktoré sa následne šíria v slovenskom informačnom priestore. Hlavnými zdrojmi propagandistického obsahu sú oficiálne ruské vládne kanály, vojenskí blogeri a propagandisti. Šíria anti-západné naratívy a glorifikujú ruské vojenské akcie. Na Slovensku existujú konkrétne telegramové kanály a profily, ktoré tieto naratívy aktívne preberajú a šíria. Niektoré z nich sú mimoriadne aktívne a dlhodobo dosahujú vysokú sledovanosť.

Hlavné zistenia: 

  • Ruský obsah je na Slovensku systematicky zdieľaný prostredníctvom siete 8 kanálov, ktoré sú často napojené na proruské skupiny pôsobiace na Slovensku. K najaktívnejším šíriteľom ruského obsahu na slovenskom Telegrame patria kanály Pravda Víťazí, Casus Belli Live, KSB Správy a Infokanál klubu nekonvenčne mysliacich.
  • Táto sieť na Slovensku od začiatku roka 2022 prebrala z ruskojazyčných kanálov viac ako 45 000 správ. Z tohto počtu pochádza viac ako 80 % obsahu (vyše 36 000 správ) len zo 7 kanálov, medzi ktorými dominujú Veľvyslanectvo Ruska na Slovensku, štátna spravodajská agentúra RIA Novosti a ruský vojenský korešpondent Rybár.
  • Dezinformácie sa väčšinou šíria koordinovane a rýchlo. Medzi hlavné témy patria diskreditácia Ukrajiny, kritika EÚ a NATO, ako aj vykresľovanie Ruska ako obete alebo ochrancu tradičných hodnôt a globálnej stability.

Zistenia tejto analýzy poukazujú na potrebu systematického a efektívneho monitorovania šírenia dezinformácií s využitím celospoločenského prístupu. Teda nielen prostredníctvom špecializovaných útvarov štátnej správy, ale aj neziskových organizácií alebo investigatívnej žurnalistiky. Výsledky je nevyhnutné pravidelne sprístupňovať verejnosti k budovaniu povedomia a odolnosti spoločnosti a zdieľať s relevantnými inštitúciami k prijatiu potrebných opatrení. 

A. O čom je táto analýza a ako sme postupovali

Našim cieľom bolo identifikovať hlavné kanály šírenia ruských dezinformácií a propagandy v slovenskom informačnom prostredí. Analýza sa zameriava na identifikáciu slovenských kanálov, ktoré sa najvýraznejšie podieľajú na šírení ruského obsahu, a na pochopenie ich spôsobov fungovania. Zistenia by mali pomôcť verejnosti lepšie pochopiť túto tému a motivovať štát k prijatiu potrebných opatrení.

Pri spracovaní analýzy sme okrem vlastného monitoringu prostredia využili aj nástroje Gerulata Juno a Telemetrio. Údaje boli analyzované s cieľom identifikovať zoznam superšíriteľov (definícia nižšie) obsahu v ruskojazyčnom prostredí a zoznam superšíriteľov tohto obsahu v slovenskom informačnom priestore.

Na základe získaných dát bola vypracovaná sieťová analýza, ktorá mapovala prepojenia medzi jednotlivými kanálmi. Táto analýza identifikovala hlavných superšíriteľov ruskej propagandy a dezinformácií na Slovensku a poskytla prehľad kanálov, ktoré zdieľajú najviac ruského obsahu. Sieťová analýza bola vypracovaná cez program Gephi. 

Analýza zohľadňovala výlučne správy, ktoré boli preposlané priamo z pôvodného zdroja. Správy, ktoré síce pôvodne vznikli v ruskom kanáli, ale do slovenského kanála sa dostali prostredníctvom dvoch alebo viacerých medzičlánkov, neboli predmetom analýzy. Rovnako do analýzy neboli zahrnuté správy, ktoré boli prekopírované alebo pridané vo forme obrázkov, videí a podobných formátov.

Definícia superšíriteľa 

Superšíriteľ v informačnom prostredí môže byť definovaný ako osoba, účet, profil, alebo iná entita, ktorá neúmerne prispieva k šíreniu informácií, dezinformácií alebo iného obsahu v rámci komunikačnej siete, pričom jeho vplyv na distribúciu presahuje priemerné alebo očakávané hodnoty. Príkladom môžu byť influenceri, celebrity, mediálne domy alebo stránky s veľkým množstvom sledovateľov. V kontexte dezinformácií to môžu byť účty, ktoré cielene zdieľajú nepravdivé alebo manipulatívne správy, pričom ich obsah dosahuje masové publikum. Charakteristiky superšíriteľa sú:

  • Vysoký dosah – má značný počet sledovateľov, podporovateľov, prepojení na iné média.
  • Intenzívna aktivita – generuje alebo zdieľa obsah s vysokou frekvenciou.
  • Dôveryhodnosť alebo autorita – môže byť vnímaný ako dôveryhodný zdroj, čo zvyšuje ochotu ostatných zdieľať jeho obsah.
  • Virálny efekt – obsah zdieľaný superšíriteľom má tendenciu sa rýchlo šíriť vďaka charakteru šíreného obsahu (napríklad negatívny, šokujúci a polarizujúci obsah).

B. Ruské zdroje slovenského Telegramu

Na Telegrame existuje množstvo kanálov koordinovane šíriacich ruskú propagandu a dezinformácie s cieľom ovplyvňovať verejnú mienku v rôznych regiónoch. Naratívy, ktoré tieto kanály propagujú  takmer výhradne súvisia s presadzovaním ruských strategických zámerov, a to najmä spochybňovanie pomoci a podpory brániacej sa Ukrajine a znižovanie dôveryhodnosti EÚ a NATO. Kategorizácia typov zdrojov bola založená na analýze Blackbird.AI. V slovenskom informačnom prostredí dominujú medzi zdieľanými zdrojmi najmä:

Oficiálne vládne kanály:
Kanály, ako napríklad Veľvyslanectvo Ruska na Slovensku, ruské ministerstvo obrany  ministerstvo zahraničných vecí, alebo spravodajské agentúry zdieľajú oficiálne stanoviská vlády, propagujú ruské vojenské aktivity a podporujú anti-západné naratívy.

Vojenskí blogeri a propagandisti (tzv. Z-kanály):
Kanály ako RVvoenkor a SolovievLive, vedené známymi osobnosťami, ako je Vladimir Solovjov, sa zameriavajú na vojenské aktualizácie a analýzy. Ich obsah je pravidelne prezentovaný z výrazne prokremeľskej perspektívy.

Od začiatku roka 2022 bolo na Slovensku z ruskojazyčných kanálov prebratých a ďalej šírených viac ako 45 000 správ z viac ako 15 rôznych kanálov. Z tohto počtu pochádza viac ako 80 % obsahu (vyše 36 000 správ) len zo 7 kanálov.

Medzi ruské kanály, ktorých obsah sa objavuje najčastejšie u slovenských superšíriteľov, patria ruské štátne inštitúcie ako Veľvyslanectvo Ruska na Slovensku a spravodajská agentúra RIA Novosti. Najviac šírené sú aj kanály ruského vojenského blogera Rybár (Рыбарь) a Intel Slava Z, ktorý šíri ruské správy o konfliktoch a geopolitike. 

Podľa analýzy IRI je ambasáda Ruskej federácie na Slovensku najaktívnejšou ambasádou na Slovensku  a jednou z najaktívnejších ruských ambasád v Európe, pokiaľ ide o produkciu obsahu na sociálnych sieťach.

C. Kto na Slovensku preberá a šíri ruské naratívy?

Kľúčové slovenské kanály na Telegrame, ktoré zdieľajú ruský obsah, sa líšia v mnohých ohľadoch: veľkosťou, typmi zdrojov, ktoré zdieľajú, priemerným denným výtlakom, dátumom vzniku a cieľovým publikom. Tri z týchto kanálov vznikli v priebehu dvoch mesiacov od začiatku vojny na Ukrajine, niektoré fungovali už pred jej vypuknutím, a zvyšné boli založené v roku 2023. 

Zatiaľ čo niektoré kanály sa snažia pôsobiť ako nezávislé médiá a väčšinu obsahu vytvárajú samostatne (napríklad Spolok ARCHA, o.z., SPRÁVY Z FRONTU, tvotv.sk, KSB Správy), iné sú viac prepojené s existujúcimi ruskojazyčnými zdrojmi, ako sú Pravda víťazí a Casus Belli Live.

Kto sú slovenskí superšíritelia ruskojazyčných zdrojov?

Obsah z ruských kanálov sa výrazne šíri aj na Slovensku. Podiel ruského obsahu sa líši v závislosti od konkrétneho kanála – pohybuje sa od veľmi nízkych hodnôt až po 50 % celkového obsahu. Najviac zdieľaní dosahuje kanál Veľvyslanectvo Ruska na Slovensku, a to konkrétne v slovenskom kanáli Pravda víťazí. Medzi kanály najviac šíriace ruský obsah patria:

  • Kanál Casus Belli Live, ktorý je napojený na Slobodný vysielač značne šíri obsah kanála Veľvyslanectvo Ruska na Slovensku. Casus Belli Live šíri tiež obsah z kanálov RIA Novosti a Рыбарь (Rybár).
  • Kanál KSB Správy šíri obsah kanála RIA Novosti. Kanál KSB Správy  podľa popisu podáva “svetové správy z pohľadu Konceptu spoločnej bezpečnosti”, čo je ruský koncept propagujúci alternatívny prístup ku geopolitike a medzinárodným vzťahom. Tento koncept vysvetľuje aj teórie o elitných skupinách, ktoré podľa nich tajne riadia globálne procesy, rozvíja teórie sebaorganizácie spoločnosti a multivektorový prístup k politike. Ich práca je často prepojená s ruským národným záujmom a ideou posilnenia ruského postavenia vo svete.
  • Kanál Pravda víťazí, šíri príspevky najmä z Veľvyslanectva Ruska na Slovensku
  • Kanál Infokanál klubu nekonvenčne mysliacich otvorene podporuje ruskú vojnu na Ukrajine. Najčastejšie šíri naratívy kanála Veľvyslanectvo Ruska na Slovensku a kanála Рыбарь (Rybár).
  • Kanál tvotv.sk patrí médiu TV OTV, ktoré dlhodobo šíri ruskú propagandu, využíva hlavne ako zdroj kanál Veľvyslanectvo Ruska na Slovensku.

Napriek prítomnosti ruských zdrojov medzi slovenskými superšíriteľmi sú prepojenia medzi samotnými slovenskými kanálmi oveľa výraznejšie. Tieto kanály si vzájomne často zdieľajú obsah vo veľmi vysokých počtoch, v mnohých prípadoch až tisíce správ. Najsilnejšie prepojenie je medzi kanálmi Infokanál klubu nekonvenčne mysliacich a Casus Belli Live, ktoré si vzájomne prezdieľali viac ako 30 000 správ. Pre úplné pochopenie týchto vzťahov a možnej spolupráce medzi kanálmi by však bola potrebná podrobnejšia analýza.

Kanály, ktoré obsahujú najväčšie percento ruskej propagandy vo svojich príspevkoch

Pri slovenských superšíriteľoch je dôležitou charakteristikou aj podiel natívneho obsahu (t. j. obsahu priamo vytváraného pre dané publikum) a obsahu preberaného z iných kanálov, najmä prostredníctvom zdieľania. Medzi kanály, ktoré šírili najviac príspevkov z ruských zdrojov, patria predovšetkým Casus Belli Live a KSB Správy.

Kvantitatívnou analýzou sa ukázalo, že najvyšší podiel preberaného obsahu sa vyskytuje v kanáloch Infokanál Klubu nekonvenčne mysliacich a Pravda Víťazí. V oboch kanáloch tvorí viac ako 60 % obsahu obsah preberaný z iných kanálov. Kanál Pravda Víťazí je aj kanálom, ktorý obsahuje najväčšie percento obsahu prebraného priamo z ruských zdrojov. V prepočte každý piaty pridaný príspevok pochádza z ruského kanála. Za ním nasleduje kanál ZvodkaOnline, v ktorom je každý desiaty pridaný príspevok pochádzajúci z ruského kanála.

Kanál Pravda Víťazí je svojím obsahom skutočne pozoruhodný, keďže až 23 % jeho obsahu pochádza z kanálov spojených s entitou Slovensko NEWS-FRONT.INFO, čo je telegramový kanál viažuci sa na rovnomennú webovú stránku. Slovensko NEWS-FRONT.INFO je slovenská mutácia webovej stránky NewsFront, ktorá pôsobí v niekoľkých európskych krajinách. Slovenská verzia patrí medzi najaktívnejšie, a okrem šírenia ruskej propagandy vytvára aj obsah špecifický pre miestne publikum. Zameriava sa najmä na témy, ktoré rezonujú v slovenskej spoločnosti, čím sa snaží zvýšiť svoju dôveryhodnosť. Slovensko NEWS-FRONT.INFO nebol z dôvodu vytvárania obsahu prispôsobeného slovenskému publiku a v slovenskom jazyku pre účely tejto analýzy zaradený do zoznamu ruských superšíriteľov.

Celkovo je teda až 45% kanála Pravda víťazí ruský propagandistický obsah, čím získava jednoznačné prvenstvo v pomere prezdieľavania a ďalšom šírení ruského obsahu na slovenskom Telegrame.

Naopak, najnižší podiel preberaného obsahu z ruských telegramových kanálov v rámci celkového počtu príspevkov majú kanály tvotv.sk, Kanál Spolok ARCHA, o.z. a SPRÁVY Z FRONTU. Tieto kanály sa zameriavajú na tvorbu vlastného obsahu a často odkazujú na svoje vlastné webstránky, pričom sa snažia vyvíjať aj vlastnú spravodajskú činnosť. Zdieľaním príspevkov z iných kanálov, najmä zahraničných spravodajských zdrojov, sa usilujú zvýšiť svoju dôveryhodnosť ako nezávislé spravodajské platformy.

Nižšie percento zdieľaného obsahu priamo od ruských propagandistických kanálov však neznamená, že tieto kanály obsahujú menej propagandy. Často totiž zdieľajú príspevky z iných slovenských či českých kanálov, ktorých obsah je prinajmenšom pochybný a neraz zahŕňa dezinformačný a propagandistický obsah.

D. Príklady šírenia dezinformácií a nepriateľskej propagandy

Mnohí slovenskí superšíritelia pravidelne zverejňujú na platforme Telegram obsah s dezinformačným či propagandistickým charakterom, čím vedome alebo nevedome podporujú strategické ciele Kremľa. Šírenie ruských dezinformácií a propagandy sa dlhodobo zameriava najmä na spochybňovanie pomoci a podpory Ukrajine a na oslabovanie dôvery v partnerov z EÚ a NATO. 

Správa o údajnom zámere Ukrajiny odpáliť „špinavú bombu“

Téma „špinavej bomby“ je recyklovaným naratívom ruskej propagandy. Podobné tvrdenia boli opakovane odmietnuté medzinárodnými inštitúciami a ukrajinskými predstaviteľmi. Zámerom je diskreditácia Ukrajiny na základe tvrdenia, že plánuje odpáliť „špinavú bombu“. Cieľom je vytvoriť obraz Ukrajiny ako krajiny, ktorá ohrozuje globálnu bezpečnosť, a tým legitimizovať ruské vojenské akcie. Ide o posilnenie naratívu o eskalácii konfliktu do jadrovej roviny.

Ako prvý publikoval príspevok ruskojazyčný telegramový kanál @voenkorkhayrullin (ВОЕНКОР МАРАТ ХАЙРУЛЛИН), následne ho prebral @voenkorKotenok, známy ako prokremeľský vojenský korešpondent. 

Kto šíril túto dezinformáciu na Slovensku

Kanál Casus Belli Live od svojho vzniku v roku 2019 vyprodukoval viac ako 190 tisíc správ a má viac ako 40 tisíc sledovateľov. Kanál sa zaoberá geopolitikou, vojnou a konfliktami, pričom sa profiluje ako kanál, ktorý zverejňuje správy, ktoré mainstreamové médiá nezverejňujú. Celkovo boli príspevky tohto kanála videné viac ako 260 miliónov krát. Správa o údajnom použití špinavej bomby dosiahla v slovenskom informačnom priestore od zverejnenia viac ako 10 000 zobrazení. Správa sa šírila nasledovne:

  • 16. august 2024, 19:43 – 21:37: Prvé zverejnenie na kanáloch voenkorkhayrullin o 19:43, potom voenkorKotenok o 21:37,
  • 16. august 2024, 21:56: Šírenie na Slovensku cez kanál Casus Belli Live,
  • 16. august 2024, 22:00-23:59: Ďalšie proruské kanály prevzali správu, celkovo bola správa zdieľaná 32 krát, z toho 23 krát prostredníctvom jedného profilu. 

Kľúčový poznatok

Koordinované a rýchle šírenie prostredníctvom ruskojazyčných zdrojov s následným zdieľaním cez kanály so sledovateľmi aj v stredoeurópskom regióne naznačuje istú formu koordinácie. Za necelé dve hodiny sa správa dostala z ruského kanála na širokú sieť slovenských účtov. Aj keď sa môže zdať, že dosah tejto správy 10 000 videní je zanedbateľný, treba si však uvedomiť, že podobných správ tento kanál zdieľa desiatky. Jeho nebezpečenstvo spočíva v neustálom opakovaní a zdieľaní podobného obsahu na dennej báze, čo môže viesť k značnému podprahovému pôsobeniu na sledovateľov.

Pravidelné šírenie správ z bojiska písané ruskou propagandou 

Kremeľskou propagandou sú aj správy z ruskojazyčných telegramových účtov s “informáciami” o prebiehajúcich bojoch na Ukrajine. Takéto správy často obsahujú výrazy ako “nacisti”, “ukrofašisti”, “západní žoldnieri” a podobne. Sú zároveň prezentované v skreslenom kontexte napríklad tak, aby správa bola aj v súlade s naratívmi, ktoré ospravedlňujú Rusko za jeho úlohu agresora, často sú prehnané, alebo nepravdivé.

Šíritelia, ktorí prinášajú takéto správy do slovenského informačného prostredia využívajú ako ruskojazyčné zdroje najmä ruské telegramové účty vojenských propagandistických korešpondentov Рыбарь (Rybár), Военкор Котенок (Voenkor Kotenok), alebo aj Два майора (Dva majora). Šíriteľom ruských naratívov na Slovensku je aj telegramový účet tvotv.sk, ktorý je na platforme Telegram veľmi aktívny (priemerne viac ako 150 príspevkov denne).

Pravidelné šírenie ruskej propagandy o bojoch na Ukrajine účtom tvotv.sk

Ako príklad šírenia prokremeľskej propagandy prostredníctvom účtu tvotv.sk môžeme napríklad  považovať správu publikovanú 25. mája 2024 (na obrázku nižšie).

Ruskojazyčný zdroj správy Минобороны России, ktorým je ministerstvo obrany Ruskej federácie podobný typ informácií zverejňuje denne (na obrázku nižšie).  Účet ruského ministerstva obrany je superšíriteľom v ruskojazyčnom informačnom prostredí, má vyše 614 tisíc sledovateľov, za rok publikoval takmer 13 tisíc príspevkov s 1,04 miliardou videní. 

Správu, ktorá bola prevzatá telegramovým účtom tvotv.sk môžeme pokladať za propagandu preto, lebo obsahuje v sebe podprahové vnucovanie informácie o vysokej efektivite  ruskej armády, a teda zbytočnosti ukrajinskej obrany, o nacionalizme na Ukrajine, podsúvanie tvrdení, že Rusko bojuje proti žoldnierom zo Západu a že obce na Ukrajine oslobodzuje. Táto rétorika nereflektuje dodržiavanie zmluvami zaručenú celistvosť Ukrajiny a podporuje imperialistické ciele Ruska pri dobývaní cudzieho územia.  

Zaujímavosťou v správe tvotv.sk je aj časť, ktorá hovorí o tom, že „boli zasiahnuté oblasti dočasného rozmiestnenia mamutieho vojska AFU, zahraničných žoldnierov a nacionalistických formácií, ako aj podniky vojensko-priemyselného komplexu,“. Takéto informácie sa v pôvodnej správe ruského ministerstva obrany vôbec nenachádzajú. Navyše ani v ruskom informačnom priestore sa nepodarilo dohľadať zmienku o týchto tvrdeniach. Zdá sa, že v tomto prípade autor príspevku na tvotv.sk z doteraz neznámeho dôvodu cielene pridal do správy vlastné neoverené informácie.

Kto šíril túto dezinformáciu na Slovensku 

Telegramový účet tvotv.sk má k 15. decembru 2024 viac ako 6 230 sledovateľov.  Za posledný rok bolo na ňom publikovaných viac ako 61 300 príspevkov a  tieto príspevky boli videné 20,6 milióna krát. Ide o superšíriteľa v slovenskom informačnom priestore, ktorý má svoje významné zastúpenie aj na platforme YouTube, kde má vyše 38 tisíc sledovateľov a za posledný rok viac ako 5,3 milióna videní.Správa mala v decembri 2024 viac ako 750 videní, pravdepodobne ide o odberateľov kanála tvotv.sk. Správa sa šírila nasledovne:

  • 24.mája 2024 o 14:36: Publikovanie pôvodnej správy na účte ruského ministerstva obrany, 
  • 25.mája 2024 o 11:02: Publikovanie slovenskej verzie správy účtom tvotv.sk.

Kľúčový poznatok

Správy z bojiska, publikované slovenskými superšíriteľmi na platforme Telegram, sú preberané mechanicky krátko po publikovaní pôvodnej správy,  takmer doslova a bez overovania. K správam nie sú prikladané dodatočné zdroje k potvrdeniu dôveryhodnosti publikovaných informácií. Správy nie sú nikdy kritické k Ruskej federácii alebo jej armáde, a sú vždy v súlade s prokremeľskými strategickými zámermi.  

Záver: čo s tým môžeme robiť?

V súčasnej dobe, keď dezinformácie a propaganda predstavujú významnú hrozbu pre stabilitu spoločnosti, je nevyhnutné prijať komplexný prístup k ich prevencii a eliminácii. Efektívne zvládanie tejto výzvy si vyžaduje koordinované úsilie rôznych aktérov – od štátnych inštitúcií, cez neziskové organizácie, až po samotnú verejnosť. Nasledujúce body predstavujú kľúčové oblasti, na ktoré je potrebné sa zamerať:

  • Monitoring a analýza: Systematicky monitorovať šírenie dezinformácií nielen  prostredníctvom špecializovaných útvarov štátnej správy, ale aj neziskových organizácií alebo investigatívnej žurnalistiky.  Dôkladný monitoring a odhaľovanie pozadia jednotlivých šíriteľov umožňuje včasné odhalenie manipulatívnych kampaní a identifikáciu ich zdrojov.
  • Informovanie verejnosti: Výsledky analýz pravidelne sprístupňovať verejnosti a relevantným inštitúciám. Takáto transparentnosť prispeje k zvýšeniu povedomia o aktuálnych trendoch a k posilneniu schopnosti spoločnosti odolávať hybridným hrozbám.
  • Verejné kampane: Pravidelne vysvetľovať mechanizmy šírenia dezinformácií a propagandy prostredníctvom verejných kampaní s konkrétnymi príkladmi a ich podrobnou analýzou. Vzdelávacie programy a kampane by mali podporovať kritické myslenie, preverovanie zdrojov a identifikáciu manipulatívneho obsahu.
  • Koordinácia opatrení: Zdieľať získané aktuálne poznatky s relevantnými inštitúciami vo verejnej správe k prijatiu a koordinácii potrebných efektívnych opatrení napríklad v oblasti strategickej komunikácie.

Tieto kroky prispejú k tvorbe základného rámca pre účinnú ochranu spoločnosti pred dezinformačnými a manipulatívnymi aktivitami, ktoré ohrozujú demokratické princípy a stabilitu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *